Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.
Baterie pro konečné spotřebitele lze v zásadě zjednodušeně rozdělit do dvou velkých skupin. Ačkoliv takové rozdělení není plně profesionální, lze je rozdělit na baterie klasické a speciální.
Do tzv. klasických baterií, řadíme následující baterie:
AAA "mikrotužkové baterie" R03,LR03
AA "tužkové baterie" R06,LR06
C "malý monočlánek" R14,LR14
D "velký monočlánek" R20,LR20
9V "devítivoltová baterie" 6F22,6LR61
3R12 "plochá baterie" 3R12,3LR12
Při výběru je třeba se rozmyslet, na co budeme baterii užívat. Od toho se odvíjí jakou náplň baterie je vhodné zvolit.
Zinkouhlíkové baterie
Představují nejlevnější řadu baterií. Nemají však takovou kapacitu a schopnost dodávat větší proud – vydrží tedy kratší dobu. Další nevýhodou je fakt, že při chemické reakci uvnitř článku vzniká voda a může tedy dojít k vytečení článku. Jsou tedy vhodné především pro méně náročné použití např. do hodin a budíků, rádií nebo některých svítilen.
Alkalické baterie
Většina prodávaných baterií jsou baterie alkalické. Alkalické baterie mají vyšší výdrž než baterie zinkouhlíkové. Jejich výdrž je však závislá na zátěži (například při malé zátěži mohou mít kapacitu až 3000mAh avšak při zátěži 1 ampér, který je běžný pro digitální fotoaparáty může být kapacita jen 700mAh). I alkalické baterie mohou vytéct.
I mezi alkalickými bateriemi mohou být rozdíly. Značkoví výrobci je obvykle pod různými obchodními názvy vyrábějí ve více řadách (např. u výrobce Varta jsou to –od nejhorší po nejlepší- řady: Longlife, High-Energy a Max-Tech). Liší se zejména výdrží.
Srovnání kapacity zinkouhlíkových a alkalických baterií
AA AAA C D 9V 3R12
Alkalicka 3000 1200 8000 12000 595 6100
Zinkouhlík 1100 540 3800 8000 400 1200
Lithiové baterie
Tyto baterie mají ze všech jmenovaných nejvyšší výdrž (například při proudu 1 ampér má tužková baterie výdrž 3000mAh, kdežto alkalická jen asi 700mAh). Jsou tedy také nejdražší – jednak díky energeticky náročné lithia a jednak a díky vlastní konstrukci. Vhodné jsou zejména pro všechna zařízení s vysokým odběrem proudu jako blesky fotoaparátů, digitální fotoaparáty, joysticky apod.
Baterie speciální
Baterií speciálních je takřka neomezené množství tvarů. Zjednodušeně lze opět rozdělit do následujících kategorií:
Problémem těchto baterií je velké množství norem označení. Jedné baterii může být odpovídat velké množství značení. Usnadněním je fakt, že náplně jsou napříč výrobci stejné. Stačí tedy identifikovat pouze správný typ baterie.
Knoflíkové baterie
Také občas zvané mincové. Patří k těm, které jsou obvykle dobře značeny. Mají širokou paletu užití do drobné zejména domácí elektroniky. Značení začíná písmeny „CR“ a následně čtyřmi písmeny značícími průměr (v mm) a výšku (v desetinách mm) – např. CR2032. Obvykle je však vyražen typ baterie na zadní straně.
Hodinkové baterie
Patří též mezi baterie, které jsou dobře značeny. Jsou značeny třímístným kódem začínajícím číslicí „3“ (357/303; 362/361; 364/363; 371/370; 373; 377/376; 379; 389/390; 391/381; 392/384; 393; 394/380; 395/399; 397/396). Občas je značení doplněno písmenem (H, HD, W apod.) jedná se jen o obchodní značení, nemá funkční význam.
Fotobaterie
Baterie nejčastěji užívané ve fotoaparátech. Mezi nejčastější typy patří typ 123, 223, CR2, 2CR5, 28L a CR-V3
Baterie do naslouchadel
Baterie do naslouchadel jsou zinkovzdušné miniaturní baterie. Označené pouze číslem. Existují v podstatě jen čtyři typy. Typ 10,13,312 a 675.
Baterie pro elektronická zařízení
Baterie pro ostatní elektronické zařízení jsou problematické zejména v roztříštěném značení. Převodní tabulka je zde.
Má skutečně chlad na baterie nějaký účinek?
Ano, skutečně má. Baterie nemusí poskytnout dostatečné množství energie, pokud jsou studené. Vezměte to na zřetel zejména v případě, že přístroj skladujete v zimě (např. svítilnu v autě) – že není třeba baterie ihned vyměňovat.
Kde se mají skladovat baterie?
Baterie se mají skladovat na chladném, suchém místě. Vyhněte se extrémním teplotám, které mohou výrazným snížit jejich výkon. Ponechte baterie v původním obalu, dokud je nebudete používat.
Proč se nesmí kombinovat nové a staré baterie?
Ne, není to reklamní trik výrobců - má to své opodstatnění. Opotřebované baterie jsou náchylnější na vytečení. A budete-li spotřebovávat nadále a ještě více již opotřebenou baterii vystavujete se riziku, že ty staré do přístroje vytečou.
Proč se nesmí kombinovat různé druhy baterií?
Důvod je identický - vytečení. Různé druhy baterií se opotřebují různým tempem (tedy dojde k tomu, že v přístoji budou po určitém čase baterie spotřebované a nespotřebované) a vzhledem k tomu, že opotřebované baterie jsou náchylnější na vytečení se opět vystavujete riziku, že ty již spotřebované do přístroje vytečou.
Co mám dělat se spotřebovanými bateriemi?
Prosím recyklujte je. Vzdor tomu, že baterie je malá – obsahuje spoustu látek, které do přírody nepatří. Naopak všechny tyto látky jdou dobře a ekologicky recyklovat. Sběr zajišťují obvykle elektroobchody, supermarkety aj. Sběr je bezplatný.